Płytki marokańskie – nie tylko do kuchni, czy łazienki

Płytki marokańskie – nie tylko do kuchni, czy łazienki

Orient oraz wszystko co z nim związane cieszy się w ostatnim czasie ogromną popularnością w całej Europie oraz Polsce, szczególnie jeśli chodzi o aranżację wnętrz. Nic w tym dziwnego – egzotyczne wzory pociągają nas swoją innością, a także wyrazistymi, soczystymi barwami, których próżno szukać w naszych „rodzimych” stylach aranżacyjnych. Razem z dodatkami w postac designerskich dekoracji łazienkowych tworzą one niepowtarzalną całość. W naszych domach Orient reprezentują najczęściej płytki marokańskie w różnych postaciach. I to właśnie im w głównej mierze poświęcony jest niniejszy artykuł. 

Płytki marokańskie – estetyka i rzemiosło z tradycjami

 

Oprócz samych motywów oraz barw, orientalne dekoracje łazienkowe charakteryzuje również wysoka jakość wykonania, zawdzięczana rzemieślniczym, kultywowanym od wieków metodom. Jednym z najczęściej wybieranych tego typu dodatków są właśnie płytki marokańskie, o których napisano już naprawdę wiele. W niniejszym artykule, zamiast pisać o samym fenomenie płytek skupimy się raczej na tym, w jakich pomieszczeniach mogą się szczególnie sprawdzić. Proponujemy kilka niekonwencjonalnych rozwiązań, które mogą spodobać się nie tylko miłośnikom Orientu.

 

Orient w łazience 

Ze względu na wspomnianą jakość wykonania, mającą swoje źródło w tradycyjnych, rzemieślniczych metodach znanych od wieków, płytki marokańskie najczęściej wybierane są do pokrycia ścian w tych pomieszczeniach, które narażone są na oddziaływanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych, jak na przykład wilgoć, czy też zabrudzenia. Mowa tutaj oczywiście o łazience i kuchni.

 

Spośród tych dwóch, płytki cementowe szczególnie często wybieramy do łazienki, gdzie maja one chronić ściany przed wilgocią, a także tworzyć szczególnego rodzaju przestrzeń odpoczynku, przypominającą pod wieloma względami orientalną oazę. Zwykle decydujemy się na pokrycie nimi ścian, choć zdarzają się rownież warianty łazienek z płytkami na podłodze.

 

W tym drugim wypadku powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jakość wybieranych przez nas płytek, gdyż umieszczone na podłodze szczególne narażone są na zużywanie się. (Nie zapominajmy również o regularnym wycieraniu naszej marokańskiej podłogi, gdyż wilgoć odkładająca się przez długi czas – nawet w płytkach wysokiej jakości – może wyrządzić poważne szkody) 

 

Jeśli chodzi o kuchnię to podobnie jak w przypadku łazienki, płytki mają chronić ściany od zabrudzeń związanych z gotowaniem, oraz tworzyć w niej jedyny w swoim rodzaju klimat, kiedy to z kubkiem aromatycznej, przyprawionej orientalnymi przyprawami herbaty, możemy wspominać nasze podróże. W kuchni najczęściej pokrywamy płytkami ściany, choć i w tym wypadku możemy również rozważyć bardziej szerokie rozwiązanie aranżacyjne.

Salon z charakterem i szczyptą orientu 

 

Oprócz salonu i łazienki pokrycie ścian płytkami marokańskimi możemy również rozważyć w salonie. Jeśli nie urządzamy całego domu w orientalnym stylu, a jedynie zależy nam na pewnych motywach, które dodadzą mu charakteru, to idea pojedynczego dekoru złożonego z płytek marokańskich jest właśnie dla nas.

 

Dzięki niemu nasz salon (a także inne pomieszczenia) zostaje wzbogacony o niezwykle estetyczny element. Pomimo swojej wyrazistości, orientalne elementy sprawdzają się doskonale w różnego rodzaju stylistycznych połączeniach. Dlatego też nie bójmy się eksperymentować i stwórzmy z pomocą szczypty Orientu coś naprawdę wyjątkowego.

 

Magia dodatków, czyli nieoczywiste dekoracje łazienkowe

 

Płytki płytkami ale w naszej kuchni, czy też łazience  nie może zabraknąć również różnego rodzaju dekoracji łazienkowych w designerskim stylu. Sztuką jest dobranie takich dodatków, które będę pasowały do orientalnej stylizacji. Na pomoc przychodzą nam takie rozwiązania jak ceramiczne dozowniki na mydło (mile widziane są te w podobnych kolorach do naszych marokańskich płytek), klimatyczne lampiony i wiele innych. Razem z marokańskimi płytkami i innymi orientalnymi elementami, mogą one stworzyć niepowtarzalny klimat wnętrza, którego nie będziemy mieli ochoty opuszczać. Dotyczy to zarówno kuchni i lazienik.