Wynajem lokalu w prestiżowej lokalizacji – dlaczego warto?

Wynajem lokalu w prestiżowej lokalizacji – dlaczego warto?

Lokalizacja lokalu, jaki chcielibyśmy wynająć pod prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest jednym z kluczowych jego aspektów. To właśnie dobra lokalizacja może przesądzić o sukcesie przedsięwzięcia, ale i może bardzo mocno podnieść w górę ceny za wynajem. Dla niektórych przedsiębiorców odpowiednie usytuowanie lokalu jest ważne- aby znajdować się w ładnym budynku lub też w preferowanej dzielnicy, a może nawet w ścisłym centrum. Jaki lokal wobec tego wybrać dla swojej firmy?

 

Biuro w budynku o bogatej historii

 

Zabytkowe miasta- takie jak chociażby Kraków- posiadają bardzo wiele kamienic z bogatą przeszłością i niejako to właśnie te budynki tworzą niesamowity klimat miasta. Zazwyczaj, dostępne w dobrych lokalizacjach bezpośrednio przy Starym Mieście, w kameralnym otoczeniu, są świetną lokalizacją pod małe lub średnie biuro. Oczywiście, wybierając takie kamienice zawsze zwracajmy uwagę na to, czy były one remontowane i kiedy był przeprowadzany remont, aby wygląd kamienicy szedł w parze z tym, co będziemy mogli znaleźć w jej wnętrzu. Wynajem przestrzeni biurowej w takiej kamienicy z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem dla kogoś, kto źle się czuje w bezosobowych przestrzeniach dużych biurowców, gdzie nasze biuro byłoby jednym z wielu. Lokalizacja w zabytkowej kamienicy jest przytulnym, kameralnym miejscem z duszą, na które z pewnością warto zwrócić uwagę. W Krakowie, lokale do wynajęcia w różnego rodzaju budynkach historycznych oferuje między innymi Grupa Herbewo.

 

A może coś nowocześniejszego?

 

Naturalną alternatywę dla budynków historycznych stanowią nowoczesne biurowce. Niestety, znacznie częściej można je znaleźć poza ścisłym centrum, ale za to możemy liczyć na ich nowoczesny i minimalistyczny design, a także możemy mieć zagwarantowane miejsca parkingowe. Takich biurowców buduje się naprawdę wiele, a ze względu na fakt, że dopiero co powstają- wiele z nich jest bardzo komfortowych, dopasowanych do potrzeb odbiorców, tworzonych według obowiązujących trendów. Dodatkowo, ze względu na wielość takich lokali, łatwo będzie nam znaleźć lokal, który będzie posiadał dokładnie taki metraż, jakiego szukamy i najwygodniejszy dla nas układ pomieszczeń.

 

Czas na zawarcie umowy

 

W momencie, kiedy zdecydujemy się na wynajem jednego z oglądanych przez nas lokali- najwyższy czas na podpisanie umowy. Taka umowa jest zabezpieczeniem zarówno dla osoby, od której wynajmujemy lokal jak i dla samego najemcy. Przede wszystkim należy w niej zawrzeć informacje o tym, na jak długo lokal zostaje wynajęty- może to być sprecyzowany czas lub też czas nieokreślony. W takim kontekście, ważne, aby umowa zawierała także informacje o tym, w jaki sposób można umowę wypowiedzieć i czy zrobienie tego przed upływem określonego w umowie czasu nie wiąże się z żadnymi sankcjami. Dodatkowo, umowa powinna regulować wszelkie kwestie związane z opłatami- wysokość czynszu, kwestie opłacania mediów, kaucje zwrotne, a także terminy wykonywania płatności przez najemcę. Zawsze lepiej mieć wszystkie te rzeczy spisane czarno na białym, aby w razie konfliktów umowa była dokumentem rozstrzygającym spory.