Czy w Polsce budowa domu szkieletowego ma sens?

Czy w Polsce budowa domu szkieletowego ma sens?

Z pewnością wszyscy dość mocno przyzwyczailiśmy się do wyglądu domów murowanych, które zdecydowanie przeważają swoją ilością w naszym polskim krajobrazie. A jednak, jak się okazuje, technologia murowana to nie jedyny, sensowny sposób na stawianie własnych inwestycji. Z roku na rok na popularności zyskują domy z drewna, a więc budownictwo kanadyjskie lub też szkieletowe. Co warto wiedzieć na temat takiego wznoszenia budynków i dlaczego inwestorzy decydują się na taką technologię? Czy trzeba się czegoś obawiać w przypadku stawiania takiego budynku jako domu całorocznego?

Jak wygląda dom szkieletowy?

Kluczowym aspektem budowy takiej inwestycji jak dom szkieletowy jest wybór odpowiedniej ekipy, która się w takich projektach specjalizuje. Bowiem znajomość wytycznych, co do samej technologii jest tu kluczowa do tego, aby finalnie budynek miał naprawdę dobre parametry. Takich ekip w Polsce ciągle jeszcze nie ma zbyt wiele, co może powodować problemy ze znalezieniem dobrego wykonawcy. Ważne jest też stosowane drewno konstrukcyjne, które musi być odpowiednio przygotowane latami, sezonowane tak, aby mogło zostać wykorzystane do konstrukcji. W przypadku domów szkieletowych istnieje możliwość już na starcie wyprodukowania wielu elementów prefabrykowanych, co potem pozwala skrócić czas potrzebny na wzniesienie budynku. Elementy prefabrykowane mogą nawet zawierać w sobie części okien.

Konstrukcja szkieletowa to jedno, warto jednak wiedzieć, że tego typu dom drewniany wcale nie musi z zewnątrz wyglądać na drewniany. Konstrukcja zostanie tak naprawdę ukryta pod połaciami dachu, ociepleniem, a także jeśli takie będzie nasze życzenie- pod tynkiem elewacyjnym. Rodzaj tynku można dopasować do własnych upodobań estetycznych. Wobec tego, czasem naprawdę ciężko jest stwierdzić, czy budynek posiada konstrukcję drewnianą czy murowaną, gdyż na pierwszy rzut oka nie jest to widoczne. Podsumowując, nie jest prawdą, że domy z drewna w naszym klimacie sprawdzają się tylko i wyłącznie jako sezonowe domki letniskowe.

Domy szkieletowe buduje się szybko

Dom szkieletowy można wybudować tak naprawdę w kilka tygodni. Jedynymi pracami mokrymi, jakie wiążą się z jego wznoszeniem jest proces wylewania fundamentów. Cała reszta to prace wykonywane na sucho, a co za tym idzie- można je wykonywać praktycznie cały rok, nawet zimą. To spora przewaga nad technologią murowaną.

Domy kanadyjskie są też zazwyczaj tańsze w realizacji, a krótki czas ich budowania przekłada się też na niższe opłaty związane z pracą ekip remontowo- budowlanych. Warto wiedzieć, że trwałość takich domów w praktyce nie jest wcale niższa od trwałości domów murowanych. Dzięki zastosowanemu ociepleniu, np. z wykorzystaniem wełny mineralnej czy pianki poliuretanowej, można tworzyć budynki ze ścianami szczelnymi o dobrych współczynnikach przenikania ciepła.

Dom drewniany stosunkowo łatwo jest w przyszłości rozbudować, dodać czy tez zmienić jakieś pomieszczenie w przypadku, kiedy zaistnieje taka konieczność. Jak widać- technologia domów kanadyjskich ma szereg zalet, które na pewno warto jest wziąć pod uwagę.