Niezwykła dekoracja okien, czyli firany w wielu odsłonach

Niezwykła dekoracja okien, czyli firany w wielu odsłonach

Jeszcze do niedawna firana stanowiła nieodłączną część okna. Wraz z przyjściem mody na nowoczesność i minimalizm, zaczęto coraz częściej odchodzić od konieczności zamieszczania tego elementu wyposażenia wnętrza przy oknie. Na szczęście jednak wiele osób nawet w nowoczesnych wnętrzach znajduje miejsce na dopasowane firany. I słusznie, ponieważ dodają one sporo ciepła i przytulności do pomieszczenia, a ponadto istnieje wiele możliwości ich aranżacji.

Do jakich pomieszczeń firany?

Biała koronka przy oknie kojarzy nam się przede wszystkim z wnętrzami klasycznymi, tradycyjnymi, takimi, jakie pamiętamy z lat dzieciństwa. Mimo to ciężko w dzisiejszych czasach nazwać je staroświeckimi. Szczególnie że styl klasyczny nadal gości w naszych domach i wprowadza do nich sporo ciepła oraz przytulności. W takich pomieszczeniach czujemy się często jak w domu rodzinnym.

Nie oznacza to jednak, że firany odnajdą się tylko w klasycznych aranżacjach. Wpasują się one równie dobrze we wnętrza skandynawskie, glamour, czy nawet nowoczesne. Wszystko zależy od dobranego materiału, jego masywności oraz koloru.

 

Jak modnie zawiesić firany?

Warto zwrócić uwagę na możliwości aranżacyjne, jakie dają firany. Po pierwsze, niewiele osób mogłoby zwrócić na to uwagę, ale znaczenie ma sposób, w jaki zawieszamy tkaninę na karniszu. Mogą to być klasyczne żabki. W takim wypadku raczej nie osiągniemy szczególnie wyjątkowego efektu. Natomiast całkiem przeciwnie sytuacja będzie się prezentowała, gdy zdecydujemy się na firany i zasłony na przelotkach. Nie przyczepiamy w takim wypadku nic do firany, po to, aby móc zawiesić ją na karniszu.

 

Materiał posiada już wszyte przelotki w kształcie koła, kwadratu, trójkąta, czy innego pasującego do aranżacji kształtu. Karnisz wsuwamy w otwory w firanie. Dzięki temu uzyskamy efekt równomiernych i symetrycznych słupków. Świetnie sprawdzi się w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach. Jeśli zależy nam na jeszcze ciekawszym efekcie, w którym dodatkowo nie jest szczególnie widoczny karnisz, a fale są jeszcze bardziej równomierne, to warto zainteresować się upięciem typu ‘’wave’’.

 

Ciekawe upięcia

Oprócz zwrócenia uwagi na sposób zawieszenia firany warto jest także pomyśleć o modnym upięciu. Nie będzie to oczywiście opcja idealna do każdego stylu wnętrza. Możemy zdecydować się, chociażby na upięcie przy pomocy podwiązek. Jej kolor zależeć będzie od przyjętej aranżacji. Możemy wybrać kolor kontrastujący do reszty materiału albo taki, który się z nim zlewa. Podwiązki oczywiście przyjmują różne formy. Mogą być udekorowane cekinami albo stworzone z koralików. Nie sprawdzi się to oczywiście w nowoczesnych salonach, ale w tych w stylu romantycznym, jak najbardziej tak.

 

Kolejnym sposobem do upięcia w ten sposób firan są chwosty. Sprawdzą się idealnie we wnętrzach glamour, w których liczy się bogate zdobienie. Są to bowiem specjalne frędzelki, dzięki którym w przeróżny sposób możemy upiąć nasze zasłony, czy firanki. Często są one dodatkowo udekorowane kryształkami, co jeszcze bardziej wpasowuje się w klimat glamour.