Skuteczna wentylacja w domu jednorodzinnym – rekuperacja

Skuteczna wentylacja w domu jednorodzinnym – rekuperacja

Wentylacja to dziedzina nauki, który zajmuje się szeroką wymianą powietrza między różnymi typami budynków o światem zewnętrznym. Z założenia ma dostarczyć świeże powietrze w każdy zakątek domu i jednocześnie odprowadzać zużyte powietrze na zewnątrz. Do niedawna w Europie i na świecie głównie montowano tradycyjne systemy wentylacyjne (grawitacyjne) ze względu na niską cenę i relatywnie dobrą sprawność w miesiącach chłodnych. Nowe technologie przyniosły jednak zmianę i dzięki nim wentylacja staje się systemem, dzięki któremu oszczędzimy mnóstwo pieniędzy na samym ogrzewaniu jak i chłodzeniu pomieszczeń. Zobaczcie, jak skutecznie wentylować dom w nowoczesny sposób.

Wentylacja grawitacyjna – tanio ale nieskutecznie

 

Wentylacja nie jedno ma imię – najczęściej w Polsce wykorzystywana jest nadal wentylacja grawitacyjna, która wykorzystuje zjawisko unoszenia się powietrza ciepłego za pomocą kanałów wentylacyjnych i otworów umieszczonych w każdym pomieszczeniu. Nie można jej odmówić wielu zalet. Polska miała kiedyś chłodniejszy klimat i przez większą część roku sprawność naturalnego wentylowania była wystarczająca. Problem pojawia się w miesiącach letnich, kiedy to na zewnątrz występują podobne temperatury jak w domu. Przez to nie ma wymuszonego ruchu powietrza. Tradycyjny system jest tani w eksploatacji – musi być tylko kontrolowany przez kominiarza, jednak w starym budownictwie pojawiają się problemy z nadmierną wilgocią czy grzybem w mieszkaniach. Świeże powietrze jest niezwykle ważne w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka – bez tego człowiek czuje się znacznie gorzej. Wtedy pojawia się możliwość montażu wentylacji mechanicznej z rekuperatorem.

 

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

 

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to już system bardziej zaawansowany, często w zupełności zautomatyzowany. Jeśli nie chcemy pozbywać się starych przewodów, to często można je połączyć z nowszymi rozwiązaniami, tworząc system mieszany. Jednak absolutnie topowym produktem jest wentylacja mechaniczna, która może być wywiewna (pozbywająca się powietrza zużytego), nawiewna (wtłaczająca świeże powietrze) i mieszana.

 

Rekuperacja – jak to działa?

 

Zmechanizowany system opiera się na wiatrakach i przewodach, gdzie dzięki czujnikom system sam potrafi się uruchomić. Dodatkowym ułatwieniem może być rekuperator, czyli urządzenie, które odzyskuje ciepło z powietrza zużytego. Gdy decydujemy się na budowę nowego domu i jest on świetnie ogrzany, to większość strat z ogrzewania ma związek z wentylacją. Po prostu powietrze zużyte zostaje ogrzane. Dzięki rekuperacji straty te są minimalizowane. Mając najnowsze rozwiązania związane z wentylacją, można być pewnym, że każde pomieszczenie jest odpowiednio napowietrzone. Co więcej, system mechaniczny ten można połączyć z pompą ciepła, która zimą ogrzeje nasze mieszkanie, a w lecie przyniesie przyjemny chłód. Biorąc pod uwagę możliwości dofinansowania, już w mniej 10 lat jestesmy w stanie wyjść “na zero” i jednocześnie przestawać przejmować się aż czterema kwestiami: ogrzewaniem, chłodzeniem, wilgocią i odpowiednią ilością świeżego powietrza w domu. Wentylacja mechaniczna to przyszłość – na ten moment przeszkodą są tylko ceny, które przy wzroście popytu na ekologiczne rozwiązania obniżą się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *