Skuteczna wentylacja w domu jednorodzinnym – rekuperacja

Skuteczna wentylacja w domu jednorodzinnym – rekuperacja

Wentylacja to dziedzina nauki, który zajmuje się szeroką wymianą powietrza między różnymi typami budynków o światem zewnętrznym. Z założenia ma dostarczyć świeże powietrze w każdy zakątek domu i jednocześnie odprowadzać zużyte powietrze na zewnątrz. Do niedawna w Europie i na świecie głównie montowano tradycyjne systemy wentylacyjne (grawitacyjne) ze względu na niską cenę i relatywnie dobrą sprawność w miesiącach chłodnych. Nowe technologie przyniosły jednak zmianę i dzięki nim wentylacja staje się systemem, dzięki któremu oszczędzimy mnóstwo pieniędzy na samym ogrzewaniu jak i chłodzeniu pomieszczeń. Zobaczcie, jak skutecznie wentylować dom w nowoczesny sposób.

Wentylacja grawitacyjna – tanio ale nieskutecznie

 

Wentylacja nie jedno ma imię – najczęściej w Polsce wykorzystywana jest nadal wentylacja grawitacyjna, która wykorzystuje zjawisko unoszenia się powietrza ciepłego za pomocą kanałów wentylacyjnych i otworów umieszczonych w każdym pomieszczeniu. Nie można jej odmówić wielu zalet. Polska miała kiedyś chłodniejszy klimat i przez większą część roku sprawność naturalnego wentylowania była wystarczająca. Problem pojawia się w miesiącach letnich, kiedy to na zewnątrz występują podobne temperatury jak w domu. Przez to nie ma wymuszonego ruchu powietrza. Tradycyjny system jest tani w eksploatacji – musi być tylko kontrolowany przez kominiarza, jednak w starym budownictwie pojawiają się problemy z nadmierną wilgocią czy grzybem w mieszkaniach. Świeże powietrze jest niezwykle ważne w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka – bez tego człowiek czuje się znacznie gorzej. Wtedy pojawia się możliwość montażu wentylacji mechanicznej z rekuperatorem.

 

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

 

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to już system bardziej zaawansowany, często w zupełności zautomatyzowany. Jeśli nie chcemy pozbywać się starych przewodów, to często można je połączyć z nowszymi rozwiązaniami, tworząc system mieszany. Jednak absolutnie topowym produktem jest wentylacja mechaniczna, która może być wywiewna (pozbywająca się powietrza zużytego), nawiewna (wtłaczająca świeże powietrze) i mieszana.

 

Rekuperacja – jak to działa?

 

Zmechanizowany system opiera się na wiatrakach i przewodach, gdzie dzięki czujnikom system sam potrafi się uruchomić. Dodatkowym ułatwieniem może być rekuperator, czyli urządzenie, które odzyskuje ciepło z powietrza zużytego. Gdy decydujemy się na budowę nowego domu i jest on świetnie ogrzany, to większość strat z ogrzewania ma związek z wentylacją. Po prostu powietrze zużyte zostaje ogrzane. Dzięki rekuperacji straty te są minimalizowane. Mając najnowsze rozwiązania związane z wentylacją, można być pewnym, że każde pomieszczenie jest odpowiednio napowietrzone. Co więcej, system mechaniczny ten można połączyć z pompą ciepła, która zimą ogrzeje nasze mieszkanie, a w lecie przyniesie przyjemny chłód. Biorąc pod uwagę możliwości dofinansowania, już w mniej 10 lat jestesmy w stanie wyjść “na zero” i jednocześnie przestawać przejmować się aż czterema kwestiami: ogrzewaniem, chłodzeniem, wilgocią i odpowiednią ilością świeżego powietrza w domu. Wentylacja mechaniczna to przyszłość – na ten moment przeszkodą są tylko ceny, które przy wzroście popytu na ekologiczne rozwiązania obniżą się.