Oszczędny budynek w 5 krokach

Oszczędny budynek w 5 krokach

Świadomość ekologiczna, świadomość kosztów eksploatacji domu, chęć oszczędzania – wszystko to sprawia, że coraz więcej osób, które budują, czy remontują dom, chcą sprawić, aby był on jak najbardziej oszczędny. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą na oszczędność energii czy to elektrycznej, czy cieplnej, a w efekcie sprawią, że dom będzie bardziej ekologiczny i oszczędniejszy.

 

  1. Prawidłowe ocieplenie budynków – jak się okazuje znaczny ubytek energii cieplnej, a zatem znaczne koszty ogrzewania domu związane są z nieprawidłowym ociepleniem budynków. Dlatego chcąc zmniejszyć koszty eksploatacji budynków należy zatroszczyć się o odpowiednie ich docieplenie.
  2. Rekuperacja – rekuperacja jest to odzyskiwanie energii cieplnej z powietrza wychodzącego oraz spalin. Montaż rekuperacji pozwala na znaczne oszczędności w ogrzewaniu, potrzeba bowiem mniej energii, aby w domu było ciepło. Aby w domu możliwa była rekuperacja, konieczny jest montaż rekuperatora, czyli urządzenia, przez które powietrze opuszcza domu, a jednocześnie świeże powietrze przez rekuperator trafia do wnętrza. W rekuperatorze następuje wymiana ciepła między powietrzem wychodzącym, a nawiewanym. Dokładnie jak wygląda rekuperator oraz gdzie powinien być zamontowany można dowiedzieć się pod tym linkiem – montaż rekuperacji w Krakowie https://kominkiznorwegii.com/oferta/rekuperacja/
  3. Energia elektryczna z alternatywnych źródeł energii – dużą oszczędnością w eksploatacji domu może okazać się także wykorzystanie alternatywnych źródeł energii. Montaż kolektorów słonecznych pozwoli na uzyskiwanie energii elektrycznej i cieplnej ze słońca, dzięki temu nie musimy płacić rachunków za prąd. Choć należy mieć świadomość, że w polskich warunkach, zimą może być konieczne dodatkowe źródło energii elektrycznej czy cieplnej.
  4. Energooszczędne AGD i RTV – urządzeniami, które w domu pobierają znaczną ilość energii elektrycznej są urządzenia AGD takie jak lodówki, zmywarki, pralki czy piekarniki elektryczne. Do tej grupy należy także zaliczyć między innymi telewizory – dlatego jeśli chcemy w znaczący sposób uczynić nasz dom oszczędnym, wówczas należy zadbać o urządzenia o wysokich parametrach energooszczędności.
  5. Właściwe nawyki – my sami także generujemy dodatkowe koszty związane zwłaszcza ze zużyciem energii elektrycznej. Powinniśmy nabrać nawyk wyłączania z kontaktu ładowarek do telefonów i laptopów, gdy już z nich nie korzystamy. Powinniśmy także wyłączać telewizor jeśli na dłużej wychodzimy z pomieszczenia. Zaś gasząc ekran monitora wyłączmy go zupełnie, a nie zostawiajmy w trybie czuwania.