Obróbka płyt – najważniejsze informacje

Obróbka płyt – najważniejsze informacje

regał

Co zrobić, żeby nadać płycie meblarskiej odpowiedni kształt, wygląd i właściwości? Do tego celu służy obróbka płyt, czyli cięcie,  zaokrąglanie narożników, oklejanie krawędzi, fornirowanie, grawerowanie, gięcie, frezowanie, laminowanie, szlifowanie i wiele innych. To zadanie spędza sen z powiek niejednemu stolarzowi, a co dopiero laikowi.  

Rodzaje płyt

Obróbka płyt meblarskich nie jest trudna, ale wymaga specjalistycznych narzędzi. Poznaj najpopularniejsze rodzaje płyt meblarskich. 

Płyta wiórowa

Powstaje ze sprasowanych wiórów drzewnych, sklejonych za pomocą syntetycznych żywic polimerowych. W meblarstwie używa się głównie płyt wiórowych laminowanych. 

Płyta MDF

To płyta pilśniowa wykonana z włókien drzewnych. 

Płyta stolarska

Stworzona ze sklejonych ze sobą drewnianych listew (w środku), a z zewnątrz pokryta drewnianą okleiną. Jest cięższa od innych płyt meblowych, ma zbliżone właściwości do drewna. 

Obróbka płyt z okleiną

Cięcie płyt z okleiną ze względu na swoją specyficzną strukturę może sprawiać problemy początkującym, ale przy użyciu odpowiednich narzędzi nie jest trudne. Ważne jest, żeby zrobić to tak, aby nie uszkodzić okleiny. Najlepiej użyć piły najazdowej. 

Obróbka płyt – jakie narzędzia są potrzebne?

To, jakie narzędzia wykorzystać do obróbki płyty, zależy od rodzaju, pożądanego efektu i przeznaczenia płyty. 

Jeśli chcesz samodzielnie wykonać obróbkę płyt meblowych, możesz potrzebować: 

  • szlifierki,  
  • lamelownicy, 
  • piły tarczowej,
  • piły najazdowej,
  • kątownika,
  • wyrzynarki,
  • pilarki,
  • frezu do drewna.

 

Cięcie płyt 

W przydomowym warsztacie płytę można wyciąć piłą najazdową lub piłą tarczową. Niesie to zawsze ryzyko błędów. Dlatego wcześniej wszystko trzeba dokładnie zmierzyć i narysować szablon ołówkiem. Najnowocześniejszą i najbardziej precyzyjną metodą cięcia płyt jest cięcie laserowe. 

Skorzystaj z usług fachowców

Narzędzia do profesjonalnej obróbki są drogie. Warto skorzystać z usług firm zajmujących się obróbką płyt lub zamówić płyty na wymiar. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia, a zależy Ci na precyzyjnym cięciu.