Nowoczesny, energooszczędny, funkcjonalny

Nowoczesny, energooszczędny, funkcjonalny

Te trzy cechy pojawiają się, gdy przeglądamy projekty domów nowoczesnych. Jednak czy dokładnie wiem, co one oznaczają i skąd się biorą. Jak rozpoznać, czy dany projekt spełnia te wyznaczniki, czy nie? Można oczywiście wybierając projekt domu kierować się zaufaną i rzetelną firmą, która nie owija w bawełnę. Sprawdzone projekty energooszczędne i funkcjonalne można znaleźć na – nowoczesne projekty domów.

Nowoczesny

Nowoczesny domy to takie, które stworzone są zgodnie z aktualnie panującymi trendami w budownictwie. Będą to domy o prostych bryłach. Pozbawione jakichkolwiek ozdób. Domy, gdzie nie znajdziesz lukarn, załamań czy wykuszy. W nowoczesnym domu będzie natomiast dużo okiem. Nowoczesne domy charakteryzują się bowiem licznymi przeszkleniami. Cechą charakterystyczną będzie też brak balkonów, które często są zastępowane jednym, dużym tarasem łączącym dom z ogrodem.

Energooszczędny

Brak załamań i ozdobnych elementów architektonicznych wpływa także na oszczędność energii. Przez wspomniane elementy szybko i łatwo ucieka ciepło. Prosta bryła oznacza, że łatwiej zatrzymać energię cieplną wewnątrz budynku. Dogrzaniu budynku służą duże okna umieszczone najczęściej od południa. Dzięki temu zimą światło słoneczne i energia cieplna przenikają przez szyby i ogrzewają pomieszczenia. Energooszczędność to także brak okien po północnej stronie domu. Wiąże się z nią także odpowiedni układ pomieszczeń. W takich projektach eliminuje się wszystkie zbędne pomieszczenia, które trzeba ogrzewać i za to płacić.

Funkcjonalny

Nowoczesne domy projektuje się z myślą o ich użytkownikach. Projekt domu, przestrzeń w budynku oraz układ pomieszczeń są tak pomyślane, aby przebywanie w nim i codzienne życie było jak najłatwiejsze. Wiąże się z tym także umieszczenie pokoi: od południa projektuje się salony, jadalnie, pokoje dzienne. Zaś od północy znaleźć można sypialnie i łazienki. Dzięki temu domownicy mogą jak najdłużej cieszyć się dziennym światłem. Z drugiej strony rano słońce nie razi w oczy.