Na jakie oprawy oświetleniowe warto się zdecydować?

Na jakie oprawy oświetleniowe warto się zdecydować?

Już podczas wizyty w pierwszym lepszym markecie budowlanym można zobaczyć, jak różne lampy i oprawy oświetleniowe będziemy mieć do wyboru. Ich stylistyka powinna być oczywiście dopasowana do pozostałych elementów wyposażenia oraz dekoracji, które już się w danym pomieszczeniu znajdują. Jak zaprojektować oświetlenie w swoim domu, aby być z niego zadowolonym? Najlepszą strategią działania jest połączenie estetyki z funkcjonalnością. Widząc więc interesujące i inspirujące projekty czy nowości w kategorii opraw oświetleniowych- zastanówmy się, czy będą one praktycznym rozwiązaniem w naszym własnym domu. Jak za pomocą światła sprawić, aby we wnętrzu panowała niezwykła atmosfera?

 

Mocniejsze oświetlenie tam, gdzie pracujemy

 

Mocniejsze oświetlenie powinno znaleźć się w biurze, tam, gdzie mamy zwyczaj czytania książek, na schodach, a nawet przy oświetleniu blatu roboczego czy jadalni. Generalnie wszędzie tam, gdzie wykonujemy jakieś ważne czynności i zależy nam na tym, aby dobrze widzieć i zbytnio nie wytężać i męczyć oczów. Tymczasem, w strefie relaksu i odpoczynku światło może być słabsze, cieplejsze lub nawet przygaszone. Idealnym oświetleniem dla strefy relaksu jest światło punktowe- w takim wypoczywa się zdecydowanie najbardziej efektywnie. Dzięki odpowiedniemu rozłożeniu lamp można podzielić mieszkanie na strefy i uczynić je znacznie bardziej funkcjonalnym. W miarę potrzeb, można komfortowo korzystać z poszczególnych części mieszkania, ale dodatkowo też bardzo przydaje się jedno, centralne źródło światła. Czasem może bowiem zaistnieć konieczność skorzystania i z takiej właśnie lampy.

 

Czym są modne oprawy zwieszane?

 

Przede wszystkim warto wspomnieć, że oprawy zwieszane są jedną z możliwości do wyboru, gdzie oprawa czy też klosz na żarówkę w pewien sposób „zwisa” z górnej belki przytwierdzonej do sufitu. Zdecydowanie najczęściej takie oprawy spotyka się w skandynawskiej stylistyce wnętrz, gdzie króluje prostota i minimalizm. Takie oprawy są też bardzo nowoczesnym rozwiązaniem, które nie każdemu może przypaść do gustu. Czarne oprawy zwieszane są też idealną dekoracją każdego pomieszczenia w stylu loftowym bądź industrialnym. Oprawy te można zakupić jako pojedyncze lampy, ale też bardzo modne jest ich zawieszanie w formie potrójnej lampy nad dużym stołem jadalnianym. To ciekawe rozwiązanie, które dodaje mieszkaniu charakteru, ale też zwiększa funkcjonalność takiej przestrzeni.

 

Czy lampy stołowe już wyszły z mody?

 

Specyficznym rodzajem oświetlenia są lampy stołowe, a w mniejszej wersji nawet lampy szafkowe czy też lampki nocne. Na pewno mogą się bardzo przydać w pokoju dziennym, gdzie taką lampę z powodzeniem będzie można umieścić na stoliku lub na komodzie. Lampy te sprawdzą się również w sypialni na stolikach nocnych, gdzie dadzą nam możliwość poczytania czegoś przed pójściem spać. Wiele lamp stołowych posiada możliwość dowolnego dopasowania klosza, co sprawia, że z czasem takie klosze będzie można wymienić względem zmieniających się preferencji. Lampy stołowe często są synonimem elegancji i dobrego smaku. Na pewno więc nie warto z nich rezygnować.

https://www.elhl.pl/zrodla-swiatla-lampy-c-420_421.html