Listwy dekoracyjne i podłogi winylowe – jak stworzyć udany duet?

Listwy dekoracyjne i podłogi winylowe – jak stworzyć udany duet?

Wybór podłóg do własnego domu jest niezwykle ważną decyzją, która zostanie z nami na co najmniej kilka lat, a najczęściej nawet kilkanaście. Dzieje się tak, ponieważ jej wymiana jest często zarówno dość kosztowna, jak i czasochłonna, ponieważ wymaga pozbycia się starej podłogi, wyniesienia całego wyposażenia i pozostałych dodatków, a następnie odpowiedniego położenia nowej. Niemniej jednak w ostatnich latach coraz więcej osób z chęcią decyduje się na podłogi winylowe, ponieważ są one wyjątkowo solidne, wytrzymałe i trwałe, a ich atrakcyjna cena sprawia, że więcej osób może sobie na nie pozwolić w odróżnieniu na przykład od podłóg drewnianych. Nic więc dziwnego, że Polacy przekonali się o wielu korzyściach, które przynoszą podłogi winylowe. Warto jednak pamiętać, że podłogi nie funkcjonują samodzielnie – niezbędne dla końcowego efektu będą również listwy dekoracyjne. Jak zatem stworzyć z nich idealny duet? Czy listwy dekoracyjne są ważnym elementem wyposażenia wnętrz? Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Podłogi winylowe a listwy dekoracyjne – jak je połączyć w wizualną całość?

Podstawowym błędem jest to, że często wybieramy podłogi winylowe i to im poświęcamy całą swoją uwagę oraz czas, podczas gdy listwy dekoracyjne wybieramy na szybko i bez większego zastanowienia. Warto więc pamiętać o tym, że podłogi winylowe sąsiadują tuż przy bardzo praktycznym elemencie, którym są listwy dekoracyjne, optycznie tworzą więc jedną całość, nawet bardziej niż podłogi i ściany. Dobrze więc, żeby były wykonane z podobnego materiału i w podobnym stylu, przykładowo przypominając drewno lub też kolorystycznie na zasadzie szare podłogi winylowe i szare listwy dekoracyjne. Różnice w odcieniach nie powinny być większe niż dwa-trzy tony. Wtedy stworzymy spójną i harmonijną całość, a efekt końcowy przejdzie nasze najśmielsze oczekiwania.

Podłogi winylowe – jaką rolę będą pełniły listwy dekoracyjne we wnętrzach?

Bardzo ważne jest również to, aby pamiętać, że listwy dekoracyjne to nie tylko dodatkowe wydatki czy wymysł projektantów wnętrz. Pełnią one wiele ważnych funkcji, niezależnie od tego, czy poniżej będą podłogi winylowe, czy jakiekolwiek inne. Jak sama nazwa wskazuje, listwy dekoracyjne są przede wszystkim ozdobnym elementem wnętrz, które w delikatny i stylowy sposób łączą podłogi i ściany. Z drugiej zasłaniają też nieestetyczne szczeliny dylatacyjne, z niedociągnięciami malarskimi czy kablami. Tak więc zdecydowanie warto zdecydować się na listwy dekoracyjne, a później odpowiednio je dobrać do podłóg winylowych w swoim domu.