Keramzyt – uniwersalne kruszywo o wielkim potencjale!

Keramzyt – uniwersalne kruszywo o wielkim potencjale!

Keramzyt jest obecnie niezwykle popularnym materiałem, który znaleźć możemy chociażby w naszym przydomowym ogrodzie, ale też w elementach konstrukcyjnych naszego domu. Choć w Polsce produkowany jest już od prawie pięćdziesięciu lat, jego zalety docenione zostały stosunkowo niedawno. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak powstaje keramzyt, jakie są jego najważniejsze zalety oraz jakie jest jego obecne zastosowanie, przeczytaj poniższy artykuł!

 

Proces powstawania kuleczek keramzytowych

Keramzyt występuje w postaci drobnych kuleczek o średnicy od dwóch do dwudziestu milimetrów, które powstają na skutek poddania gliny ilastej (pęczniejącej) wielu długotrwałym procesom. Wydobyta glina zostaje podzielona na mniejsze drobiny, a następnie leżakuje przez około dwa, trzy tygodnie, podczas których jest ona sprawdzana i w razie potrzeby rozgniatana przez specjalistyczne walce. Tak przygotowane drobiny zostają poddane procesowi wypalenia, który odbywa się w piecu obrotowym rozgrzanym do tysiąca pięciuset stopni Celsjusza. Powstałe w ten sposób kuleczki keramzytowe są trwałe, odporne na działanie gryzoni, owadów, grzybów czy pleśni, ale przede wszystkim są one gotowe do wykorzystania zgodnie z ich przeznaczeniem.

 

Charakterystyka keramzytu

Powstały w powyżej opisanym procesie keramzyt, posiada wiele zalet, dzięki którym wykorzystywany jest on w budownictwie, ogrodnictwie, geotechnice czy radiestezji. Keramzyt cechuje się wysoką zdolnością do izolowania ciepła oraz dźwięku, przez co obecnie zastępuje on dotychczas wykorzystywane materiały takie jak np. styropian. Dodatkową zaletą jest również odporność na mróz, wilgoć czy zmienne warunki atmosferyczne. Bez względu na zmienne temperatury keramzyt nie zmienia swoich właściwości, ani wielkości czy masy. Kruszywo keramzytowe jest również paroprzepuszczalne, dzięki czemu wpływa ono na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniach, które zostały pokryte materiałem izolacyjnym powstałym w oparciu o wykorzystanie tego właśnie kruszywa.

https://leca.pl/