Jak urządzić łazienkę z prysznicem?

Jak urządzić łazienkę z prysznicem?

Wykończenie i właściwe urządzenie łazienki to prawdziwe wyzwanie dla projektantów i właścicieli mieszkań. Wszystko przez to, że trzeba rozplanować miejsce, które będzie stanowić funkcjonalne, sanitarne zaplecze ale także centrum relaksu. Jak to osiągnąć? W tym tekście rozpatrujemy wersję łazienki z prysznicem – z naciskiem na małe pomieszczenia (nawet 4 metry kwadratowe). Pierwszą sprawą jest samo planowanie, szkicowanie wstępnego układu i badanie potrzeb mieszkańców. Wiadomo, że trzeba zakupić sedes czy umywalkę. Przy ograniczonej przestrzeni należy je odpowiednio rozłożyć. Dobrym pomysłem będzie narysowanie ołówkiem na podłodze łazienki, ile mniej więcej potrzeba metrażu na wszelakie urządzenia (wymiary z łatwością znajdziemy w internecie). Dopiero później możemy zabierać się za dobór płytek, armatury czy dodatków.

 

Płytki

 

Wybór płytek to jeden z najważniejszych momentów całego procesu wykańczania łazienki. To one nadają wnętrzu charakteru i stają się tłem i motywem przewodnim całego pomieszczenia. Obecnie zachwycająca jest mnogość opcji. Nie trzeba od razu decydować się na kafle czy gres. Furorę robi beton i jego przeróżne imitacje. Dzięki takim zabiegom w kieszeni zostają kolejne złotówki, a sama łazienka w dalszym ciągu jest bardzo stylowa. Płytki w łazience małych rozmiarów powinny być stosunkowo duże, błyszczące i przede wszystkim jasne. Wszystko po to, żeby pomieszczenie zdawało się być większe. Coraz popularniejsze stają się płytki cementowe receptury marokańskiej. Co je charakteryzuje?  Zwykle wykonywane są tradycyjną metodą afrykańską i cechuje je niesamowite wzornictwo i wytrzymałość (mogą być stosowane na zewnątrz jak i wewnątrz). Mogą także zostać umieszczone na podłodze czy ścianach. Niesamowite jest to, że wszystkie elementy wykonywane są ręcznie, co sprawia, że każda płytka jest nieco inna. Dzięki temu łazienka będzie wyglądać bardziej “organicznie”. Marokańskie płytki ceramiczne występują w przeróżnych kształtach i wersjach – nawet z mosiężnymi inkrustacjami!

 

 

Prysznic

 

Prysznic oszczędza sporo miejsca i dzięki niemunawet z łazienki w stylu mikro można uczynić komfortowe miejsce. Wcale nie jest powiedziane, że konieczna jest kabina prysznicowa z brodzikiem. Wyprofilowane kafelki z odpływem w podłodze zapewnią odprowadzenie wody i oszczędzą nam pareset złotych. Zamiast kabiny może wystarczyć kotarka na karniszu lub nawet jej brak. Jeśli łazienka nie należy do największych, ale jej układ pozwala na montaż kabiny, to warto rozważyć opcję kupna prysznica połączonego z wanną. Jest to pewien kompromis, który ucieszy niejednego domownika. Co więcej, wtedy łazienka stanie się domowym centrum SPA!

 

Lustro

 

Lustro to jeden z najważniejszych elementów nie tylko patrząc pod kątem urody. W małych pomieszczeniach liczy się jego rozmiar – tak, duża lustrzana powierzchnia optycznie powiększa łazienkę. Umywalki i szafki mogą być małe – to czasem konieczny zabieg, żeby wszystkie potrzebne urządzenia po prostu upakować.