Jak odpowiednio czyścić tablicę kredową, a jak suchościeralną?

Jak odpowiednio czyścić tablicę kredową, a jak suchościeralną?

Spośród wszystkich tablic dostępnych obecnie na rynku, tablica kredowa oraz suchościeralno-magnetyczna cieszą się największą popularnością. Znajdziemy je w szkole, biurze, na uczelni oraz w wielu innych miejscach. We wszystkich z nich pełnią ważną funkcję prezentowania różnego rodzaju informacji. Aby mogły spełniać to zadania jak najlepiej, musimy dbać o ich stan, a więc nie narażać ich na uszkodzenia oraz zanieczyszczenia, a także regularnie czyścić. Jak robić to by osiągnąć efekt maksymalnej czystości, a przy tym nie uszkodzić tablic nieodpowiednimi środkami chemicznymi? Czym różni się czyszczenie tablicy kredowej od suchościeralnej-magnetycznej? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule. NIEŚMIERTELNA TABLICA KREDOWA

Tablica kredowa już dla wielu z nas zawsze będzie kojarzyć się ze szkołą. (I nie zawsze będzie to przyjemne skojarzenie) Nic w tym dziwnego, bowiem to właśnie tam najczęściej się z nimi spotykamy, choć należy przyznać, że w ostatnim czasie w takich miejscach, jak szkoła, czy uczelnia, gdzie tablice kredowe stanowiły tradycyjny element wyposażenia, zaczynają one powoli ustępować miejsca tablicom suchościeralno-magnetycznym. Jeśli się pojawiają to najczęściej pod postacią tablicy kredowej wzbogaconej o właściwości magnetyczne, co obecnie jest standardem.  (Tego typu tablice można znaleźć między innymi w ofercie sklepu Tableo, pod tym adresem: tableo.eu) Nie zmienia to faktu, że wciąż stanowią jedną z najpopularniejszych powierzchni do przedstawiania informacji.

CZYSZCZENIE KREDY

Mając to na uwadze, szczególnie jeśli stykamy się z tym rodzajem tablic w naszej pracy, powinniśmy wiedzieć jak odpowiednio je pielęgnować, aby mogły służyć jak najdłużej. W przypadku tablicy kredowej największym problemem są zwykle trudno zmywalne zabrudzenia, będące wynikiem wniknięcia kredy w porowatą strukturę tablicy. Ma to miejsce najczęściej wtedy, gdy pomiędzy jednym zapisywaniem tablicy, a drugim, nie czyścimy jej wystarczająco dokładnie. Mimo pozornej czystości kreda nawarstwia się i przebija nawet po dokładnym myciu. Jak temu zaradzić? Przede wszystkim możemy oszczędzić sobie wiele trudu kupując profesjonalny płyn do tablic kredowych. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, niż tworzenie własnych „autorskich” mieszanek, które mogą zaszkodzić tablicom. Z jego pomocą łatwo pozbędziemy się kłopotliwych zabrudzeń, nie ryzykując ich uszkodzenia. Pamiętajmy także o tym, by czyścić tablicę regularnie, najlepiej po każdym zapisaniu, kiedy nie jest to jeszcze tak trudne.

KŁOPOTLIWE ŚLADY MARKERA

W przypadku tablicy magnetycznej suchościeralnej mamy do czynienia z tym samym problem, co i w przypadku kredowej, z tą różnicą że tutaj trudno nam doczyścić ślady markera, a nie kredy. Pod wieloma względami mogą być one jeszcze bardziej kłopotliwe, niż te kredowe. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to jakich markerów używamy. Jeśli nie są one przeznaczone do tablicy suchościeralnej, lub mają niską jakość, mogą trwale uszkodzić naszą tablicę, a także sprawić że będzie ona bardzo trudna do wyczyszczenia. Kupujmy jedynie sprawdzone, profesjonalne pisaki, aby nie ryzykować. To samo tyczy się płynów do czyszczenia tablicy suchościeralnej. Powinny być przeznaczone tylko i wyłącznie do nich. Poza bezpieczeństwem, daje nam to również gwarancję tego, że płyn wniknie głęboko w mikropory powierzchni i całkowicie zlikwiduje atrament markera.