Harmonia, elegancja i umiar, czyli słów kilka o wnętrzach klasycznych

Harmonia, elegancja i umiar, czyli słów kilka o wnętrzach klasycznych

Styl klasyczny został w ostatnim czasie przyćmiony przez nowoczesne wnętrza skandynawskie i glamour. Jednak zastanawiając się nad aranżacją własnego mieszkania warto wziąć pod uwagę właśnie ten styl. Dlaczego? Ponieważ stanowi on idealne wyważenie pomiędzy minimalizmem wnętrz skandynawskich a elegancją stylu glamoru.

 

Styl klasyczny w swojej idei odwołuje się to sposobu urządzania pałacowych wnętrz w minionych epokach. W zasadzie nie jest określone, z której epoki historycznej należy czerpać wzorce w tych aranżacjach. Może to być zarówno wnętrze antyczne, jak i renesansowy, klasycystyczny czy secesyjny salon.

 

To co powinno wyróżniać takie wnętrza to spokój i harmonia. Mają to być eleganckie, wysublimowane wnętrza tworzone zgodnie z zasadami symetrii. Oszczędne w detalach zdobniczych, choć od nich nie stroniące. Wykorzystujące najlepszej jakości materiały. Jeśli marmur, to najlepszego gatunku, jeśli ceramika to płytki takie jak ava, jeśli jedwab to najwyższego gatunku, jeśli drewno – to dąb, heban lub inne wysokiego sortu drewno. W tych wnętrzach liczy się jakość.

 

W zakresie kolorystki najlepiej wybierać płytki takie jak ava (więcej na ich temat – płytki ceramiczne ava) oraz meble w kolorze beżowym, białym lub écru. Jasne kolory w tego typu aranżacja powinny być przełamywane ciemniejszymi dodatkami, np. w kolorze bordowym lub ciemnego fioletu. W zakresie dekoracji należy zachować umiar, powinny być obecne, ale nie narzucające się.