Czy ogrzewanie na podczerwień jest tanie?

Czy ogrzewanie na podczerwień jest tanie?

dom szkieletowy

Dość często ogrzewanie na podczerwień jest utożsamiane z ogrzewaniem elektrycznym, chociaż w praktyce można powiedzieć, że jest to coś zupełnie innego. Przede wszystkim, ogrzewanie z wykorzystaniem specjalnych paneli grzewczych na podczerwień jest znacznie tańsze od ogrzewania elektrycznego. Kiedy przychodzi do zestawiania ze sobą kosztów, można stwierdzić, że są one porównywalne do tych, z jakimi mamy do czynienia w przypadku ogrzewania domu gazem czy nawet węglem, brykietem lub ekogroszkiem. Skłania nas to do zastanowienia się nad tym, czy może ten rodzaj ogrzewania nie sprawdziłby się w naszym budynku, jako główny i jedyny system lub też jako ogrzewanie wspomagające.

 

Dobieramy panele do naszego domu

 

Niejako kluczową sprawą jest właściwe dobranie paneli, które będą miały znaleźć się w naszym domu. Tak, jak i w przypadku innych rodzajów ogrzewania także i tutaj, konieczne będzie umieszczenie paneli w każdym pomieszczeniu, w którym będziemy chcieli podnosić temperaturę. Panele dostępne są w wielu wersjach, standardowo podłącza się je do gniazdka prądowego- muszą więc zostać ustawione tak, aby mieć łatwe podłączenie do sieci. Najlepiej jest też taki panel postawić w miejscu, w którym zazwyczaj straty cieplne są największe- a więc pod oknem.

 

Jak się okazuje, tanie ogrzewanie na podczerwień doskonale sprawdza się w szczególności w domach, które posiadają ocieplenie, a więc które generują najmniejsze straty cieplne. Trzeba ten fakt wziąć pod uwagę w momencie obliczania potrzebnej mocy paneli grzewczych do poszczególnych pomieszczeń. Termoplaza posiada dwa typy paneli na podczerwień- klasyczne oraz te, które dodatkowo posiadają termostat. Dzięki termostatowi można zaprogramować pracę panelu grzewczego tak, aby nie pracował w momencie, kiedy nie jest to potrzebne. Panele grzewcze umieszczane są na stojakach, są bardzo nowoczesne i mają minimalistyczną formę. Doskonale wpiszą się w każdą stylistykę budynku.